Список форумов

Esperanto новости

Форум об эсперанто и языках вообще

Избранное:
En Esperanto: UEA :: REU :: Vikipedio :: Libera Folio
По-русски: Esperanto новости :: Что такое эсперанто? :: Курс эсперанто по эл. почте

Сейчас Вт сен 17, 2019 1:11 am

Часовой пояс: UTC + 3 часа

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Kiel lerni Esperanton
СообщениеДобавлено: Вт сен 30, 2003 17:12 pm 
Natura Forto
Natura Forto

NikSt писал(а):
Пока хватит. И вот что я хотел бы сказать о "методике" освоения языка Эсперанто. Для "технарей" (каковым был и я) вполне достаточно таких курсов, как "Основы эсперанто" И.В.Сергеева, "химический" курс Б.Г.Колкера (или его же уфимский курс) или вот экспресс-курс, подготовленный Матти Пентусом:

Самоучитель эсперанто для полиглотов
http://lpcs.math.msu.ru/~pentus/mlu.htm

И не более! Слишком "громоздкие" учебники (типа Семёновой-Исаева) никогда не смогут быть освоены обычным ("нормальным") человеком, а, соответственно, не годятся "для первого знакомства" с языком...

Потом - желательно "свозить" человека на одно из эспо-aranĝoj, а уж потом, как правило, его/её с этого "крючка" снять будет трудно...

Iam en privata korespondo kun Mevo, post longaj pridiskutoj, kial do la lingvo tiom malbone progresas, ni venis al la konkludo (kiun mi plenanime subtenas), ke unu el la plej ĉefaj obstakloj de tio estas malalta E-nivelo de E-parolantaro. Kaj tiu sekvas de malbona lerno de E-bazoj.
Homoj, kiuj komencas lerni E-on kaj rapide aliras la staton de flua parolado preskaŭ neniam pli interesiĝas pri la lingvo -- ili fiere (sed ne ĉiam prave) opinias, ke la lingvon ili jam posedas. Estas dolore vidi tiujn diskutojn "Kiel vi nomas? Mi nomas Aleksandro. Mi estas 23 jaroj" en la plej malbona kazo kaj "mi havas 2 kilogramojn da sukeron" en la plej milda, kaj tiel plu.
Pro tio mi forte kredas, ke almenaŭ la bazojn oni lernu bone, diligente, fervore kaj plene. Pliajn aferojn oni ne nepre lernu, sed oni almenaŭ parolu la bazan nivelon sen simplegaj eraroj.
Pro tio mi mem al ĉiuj rekomendas, komencinte per iu "inica" kurso (kutime mi mem kompilas tiun, aŭ miaj klubanoj) poste nepre transiri al Kolker kaj trastudi ĝin. Kaj tiam homoj ne parolos tiom fuŝe.

(Interalie, la plej ŝatata frazo pri E-gramatiko de Mevo estas "Se tion oni eĉ en Kolker skribas!" :) ).

Alia punkto, kiu verŝajne ĉi tie ne aplikatas, estas,ke multaj bonaj parolantoj estas forpuŝataj vidante la kutiman nivelon de E-aranĝoj, precipe junularaj. Mi mem estas tre ŝokita, kiam mi la unuan fojon venis al nia klubo kaj kiam venis al EoLA (en Ĉebo). Post tiu aranĝo mi mem ne plu volis okupiĝi pri la lingvo, ĉar mi trovis nur 1 homon, kies lingvo al mi plaĉis ... Verŝajne, mi estas tropostulema...

Ответить с цитатой  

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Вт сен 30, 2003 17:45 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Учебники должны быть разные. Я, лично, люблю толстые учебники. Правда, по-нормальному построенных учебников языка я не встречал. На мой взгляд он должен сразу знакомить с 16 правилами, а потом долго и нудно разъяснять особенности языка (когда использовать la, -u, kiel/kvazaŭ etc.)

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Вт сен 30, 2003 19:17 pm 
Natura Forto
Natura Forto

hamstro писал(а):
Правда, по-нормальному построенных учебников языка я не встречал. На мой взгляд он должен сразу знакомить с 16 правилами, а потом долго и нудно разъяснять особенности языка (когда использовать la, -u, kiel/kvazaŭ etc.)

Что вообще такое эти пресловутые "16 правил"? :)
Нет у эсперанто никаких 16-ти правил.
Можно описать эсперанто тремя-четырьмя таблицами (как это часто и делают в учебниках: напр., у той же Абольской в конце учебника). А можно расписать в сотне правил.

Кто тут сказал, что учебники должны быть разные? Вот с этим я согласен, да...

Сам учил по маленькому учебнику. И учебником-то не назовёшь -- так, "Основы эсперанто". И ничего... Прорвался... :)

Модельное произношение эсперанто »»

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Двести тысяч экземпляров
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 6:52 am 
Akademiano
Akademiano

Slavik писал(а):
Сам учил по маленькому учебнику. И учебником-то не назовёшь -- так, "Основы эсперанто". И ничего... Прорвался... :)

В конце 50-ых и в начале 60-ых интерес к эсперанто в стране был огромный. На этой волне издательство Института международных отношений заказало именитому писателю Ивану Владимировичу Сергееву, первому delegito de UEA в Москве, написать учебник эсперанто. Учебник был запланирован тиражом 200 000 (двести тысяч) экземпляров и внесен в тематический план издательства. Темплан был разослан в книготорги и книжные магазины для сбора заказов. Московские эсперантисты обратились к эсперантистам страны сделать как можно больше предварительных заказов. Помнится, я заказал себе 20 экземпляров.

Но темплан попался на глаза кому-то из кураторов издательства - очевидно, в отделе печати ЦК КПСС. И куратор доходчиво объяснил руководителям издательства, что эсперанто мешает распространению русского языка как международного.

И.В. Сергеева пригласили в издательство и сказали: "Издать учебник мы не можем. Вы умный человек и знаете, как написать книгу об эсперанто так, чтобы изучить язык по ней было бы невозможно". Так появилась книга "Основы эсперанто", выпущенная мизерным по тем временам тиражом.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 8:29 am 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Slavik писал(а):
hamstro писал(а):
Правда, по-нормальному построенных учебников языка я не встречал. На мой взгляд он должен сразу знакомить с 16 правилами, а потом долго и нудно разъяснять особенности языка (когда использовать la, -u, kiel/kvazaŭ etc.)

Можно описать эсперанто тремя-четырьмя таблицами (как это часто и делают в учебниках: напр., у той же Абольской в конце учебника). А можно расписать в сотне правил.

Да хоть в одной таблице, но в начале учебника, а не в конце. Учебник это не журнал чтоб начинать читать его с последней страницы. Учащийся должен сразу получать достаточно полное представление о структуре всего языка целиком.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 11:47 am 
Natura Forto
Natura Forto

Problemo kun malgrandaj lerniloj, kiel mi jam indikis, estas tio, ke homoj, tralernetinte ĝin (aŭ la Fundamenton :zam: ) ja ekopinias, ke ili jam parolas la lingvon kaj komencas tion aktive fari -- kaj fuŝe kaj aroge. Jen tio tre kripligas la lingvon. Kaj tiujn, kiuj parolas ne tiel "libere" oni komencas riproĉi pri nekompetenteco.
Miaopinie: oni ĉiam havu la tutan E-on en kelkaj tabeloj aŭ kiel malgranda priskribo (do, ekzemple, la lernolibro por poliglotoj), kaj samtempe havu bonan ekzercaron, kiel tiu de Kolker (i.a. la PLEJ BONA ekzercaro, kiun mi iam vidis, kaj vidis mi ja multajn!).
Do, oni havu eblecon kaj tuj superrigardi la lingvon, kaj bone ekzerci malfacilajn kaj malklarajn lokojn.

Speciale por Marina: "La memlerlino por poliglotoj" far Anna kaj Mati Pentus (NikSt iel forgesis Anna-n, tamen ŝi estas indikita!) estas ĝuste por poliglotoj, sed ne por lingvistoj. Komprenu, do, ke ne ĉiu poligloto estas lingvisto kaj nepre scias la tutan terminaron. Pro tio oni skribas simple kaj ekzeplodone :)

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 12:28 pm 
Natura Forto
Natura Forto

Slavik писал(а):

У кого-нибудь кроме Марины ещё возникли сомнения в том, что я знаю о "16 правилах"? ;) Я, конечно, знаю, что есть "16 правил", но говорить, что в эсперанто 16 правил... тоже неправильно.
Цитата:
Да хоть в одной таблице, но в начале учебника, а не в конце. Учебник это не журнал чтоб начинать читать его с последней страницы. Учащийся должен сразу получать достаточно полное представление о структуре всего языка целиком.

Приходи в вскр в клуб -- я тебе покажу новое издание "загребского метода". Первое издание на русском языке (в "Esperanto новостях" было чуть подробнее). Тебе, наверное, понравится. Там как раз к 3-4 уроку уже вся грамматика изложена. :) Книга тонкая, что твой Сергеев, её половину занимает словарик и популярный текст об использовании эсперанто. Прям полностью под твоё описание.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 13:08 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Slavik писал(а):
Там как раз к 3-4 уроку уже вся грамматика изложена. :) Книга тонкая, что твой Сергеев, её половину занимает словарик и популярный текст об использовании эсперанто. Прям полностью под твоё описание.

Я заказывал толстую книжку. :( А мне опять хотят брошюрку втюхать... Вон, Mevo, кинул цитату из ПАГа, дак она одна перевесит по объемистости этот учебничек.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 14:20 pm 
Natura Forto
Natura Forto

hamstro писал(а):
Я заказывал толстую книжку. :( А мне опять хотят брошюрку втюхать... Вон, Mevo, кинул цитату из ПАГа, дак она одна перевесит по объемистости этот учебничек.

Толстая не получится, если все правила, как ты предлагаешь, в первом уроке. Что же в следующих? ;)

Купи себе "Vojaĝo..." Колкера -- perfektiĝo per ĝi estas granda avantaĝo. ;) Kaj ĝi estas relative dika, vere.

Последний раз редактировалось Slavik Ср окт 01, 2003 14:29 pm, всего редактировалось 1 раз.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 14:24 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Slavik писал(а):
Толстая не получится, если все правила, как ты предлагаешь, в первом уроке. Что же в следующих? ;)

А в следующих страницах – Plena Analiza Gramatiko kaj Nova Plena Ilustrita Vortaro + PMEG + Vojaĝo. И всё это за 30 рублей с доставкой на дом. :zam:

Цитата:
Купи себе "Vojaĝo..." Колкера -- perfektiĝo per ĝi estas granda avantaĝo. ;)

Ууу… А бесплатно есть где? ;) :zam:

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 14:25 pm 
Natura Forto
Natura Forto

Slavik писал(а):

Kiel mi skribis -- mallonga gramatiko kaj longega ekzercaro! :)

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 15:02 pm 
Natura Forto
Natura Forto

Марина писал(а):
Цитата:
Купи себе "Vojaĝo..." Колкера -- perfektiĝo per ĝi estas granda avantaĝo. ;)

Ууу… А бесплатно есть где? ;) :zam:

Нету, разумеется.
На http://www.esperanto.mv.ru, кажется, было старое издание в ХТМЛ. Бесплатно.
Его же можно купить за 50 р. в Москве:
http://www.comail.ru:8081/~esperanto/Katal.htm#LERN.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 15:57 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Марина писал(а):
А хомяк в кресле – это намёк на умственные способности? ;) :zam:

Это наезд по поводу меня или моего кресла?
Если меня - прощаю... если насчет кресла - нет.
А хомяк символизирует склонность к обстоятельному и неспешному лицезрению окружающей действительности, данной нам в ощущениях.

Славик писал(а):
Купи себе "Vojaĝo..." Колкера -- perfektiĝo per ĝi estas granda avantaĝo. :? Kaj ĝi estas relative dika, vere.

Крутил я ее в руках. На первый погляд не показалась. Не купил. Жалеть или не жалеть - не знаю. Если честно, язык книги показался немного тяжеловесным, но это мое абсолютно субъективное мнение.

Alaŭdo писал(а):
Kiel mi skribis -- mallonga gramatiko kaj longega ekzercaro!

Да, сперва общие принципы в краткой форме, затем гораздо более расширенное и углубленное их растолкование с кучей примеров и скрытых хитростей.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 17:09 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Slavik писал(а):
На http://www.esperanto.mv.ru, кажется, было старое издание в ХТМЛ. Бесплатно.
Его же можно купить за 50 р. в Москве:
http://www.comail.ru:8081/~esperanto/Katal.htm#LERN.

Kaj kian prezo havas la nova eldonaĵo? :shock: :zam:
----------------------------------------------------------------------
Alaŭdo писал(а):
Problemo kun malgrandaj lerniloj, kiel mi jam indikis, estas tio, ke homoj, tralernetinte ĝin (aŭ la Fundamenton :zam: ) ja ekopinias, ke ili jam parolas la lingvon kaj komencas tion aktive fari -- kaj fuŝe kaj aroge. Jen tio tre kripligas la lingvon. Kaj tiujn, kiuj parolas ne tiel "libere" oni komencas riproĉi pri nekompetenteco.

Alaŭĉjo kara! – Ĉi ĉio estas la via dememaĵo! ;) – Estas la Fundamento, kie dro Esperanto skribis (rimarku al vi, – ne verkis! ;)), ke de la Lingvo Internacia TRI LEĜOJ (16-regula gramatiko, ekzercaro kaj universala vortaro, kiujn li integrigis al la Fundamento) EKZISTAS, kaj ili ekzistis antaŭe, ili ekzistas nun, ili ekzistos ĉiam kaj eterne! Ceteraĵo min ne emociigas kaj ne ekscitas (kiel iujn tie ĉi ;)). Mi skribis, skribas kaj skribos kiel mi volas, laŭ la Fundamento. 8)

Цитата:
Speciale por Marina: "La memlerlino por poliglotoj" far Anna kaj Mati Pentus (NikSt iel forgesis Anna-n, tamen ŝi estas indikita!) estas ĝuste por poliglotoj, sed ne por lingvistoj. Komprenu, do, ke ne ĉiu poligloto estas lingvisto kaj nepre scias la tutan terminaron. Pro tio oni skribas simple kaj ekzeplodone :)

Ĉi ĉion mi komprenas bonege, do iu verku ian lernilon por lingvistoj, tio estus interesa. ;) 8) Mi sole ne komprenas, kial vi ĉiutempe skribas ian «ekzeplodone» anstataŭ la «akzemplodone»? ;) :zam:

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 18:48 pm 
Natura Forto
Natura Forto

hamstro писал(а):
Славик писал(а):
Купи себе "Vojaĝo..." Колкера -- perfektiĝo per ĝi estas granda avantaĝo. :) Kaj ĝi estas relative dika, vere.

Крутил я ее в руках. На первый погляд не показалась. Не купил. Жалеть или не жалеть - не знаю. Если честно, язык книги показался немного тяжеловесным, но это мое абсолютно субъективное мнение.

У этой книги практически нет своего языка. Это, по сути, хрестоматия. Просто тексты и задания по ним упорядочены в некотором логическом порядке.

Возьми у меня новую и полистай пару недель. Я был просто в восторге в своё время.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 19:46 pm 
Natura Forto
Natura Forto

Marina писал(а):
Alaŭĉjo kara! – Ĉi ĉio estas la via dememaĵo! ;) – Estas la Fundamento, kie dro Esperanto skribis (rimarku al vi, – ne verkis! ;)), ke de la Lingvo Internacia TRI LEĜOJ (16-regula gramatiko, ekzercaro kaj universala vortaro, kiujn li integrigis al la Fundamento) EKZISTAS, kaj ili ekzistis antaŭe, ili ekzistas nun, ili ekzistos ĉiam kaj eterne! Ceteraĵo min ne emociigas kaj ne ekscitas (kiel iujn tie ĉi ;)). Mi skribis, skribas kaj skribos kiel mi volas, laŭ la Fundamento. 8)

Post 3-minuta medito mi tamen sukcesis kompreni, kion signifas "dememaĵo" kaj "dro". ;)
Fakte, mi ne plu volas kvereli! Ĉu vi? :)
Tiam, mi petas, skribu en komprenebla (resp. simpla kaj klara) E-o: nun, kiam vi penas skribi en ĝi rezultiĝas io malbone komprenebla (almenaŭ por mi) kaj ne tiel bone sonanta.
Por komencantino, tamen, mi agnosku -- vi skribas tre bone! Nun preskaŭ ne eraras pri la akuzativo (nu, krom kelkaj okazoj).
Цитата:
Ĉi ĉion mi komprenas bonege, do iu verku ian lernilon por lingvistoj, tio estus interesa. ;)

Ligvistoj, miaopinie, devas elsuĉi ĉiujn regulojn simple de la skribita teksto ;) Ja E-o plejparte estas memkomprenebla. Ĉu ne?

Цитата:
8) Mi sole ne komprenas, kial vi ĉiutempe skribas ian «ekzeplodone» anstataŭ la «akzemplodone»? ;) :zam:

Ankaŭ mi! Hej, Freud, kion vi pensas? :)
(mi tajpas ĉiam tre rapide, pro tio aperas tiuj "kutimaj eraroj".

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Ср окт 01, 2003 20:09 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Alaŭdo писал(а):
Post 3-minuta medito mi tamen sukcesis kompreni, kion signifas "dememaĵo" kaj "dro". ;)

А что такого необычного в этих словах? – Все laŭ la Fundamento ;) А dro – так это вообще первое слово в первом учебнике pro rusoj… 8)
Цитата:
Fakte, mi ne plu volas kvereli! Ĉu vi? :)

Ну вот и правильно. – Я всё равно правее, а когда я права, мне тоже неохота спорить... ;) :zam:
Цитата:
Tiam, mi petas, skribu en komprenebla (resp. simpla kaj klara) E-o: nun, kiam vi penas skribi en ĝi rezultiĝas io malbone komprenebla (almenaŭ por mi) kaj ne tiel bone sonanta.

Ладно. Это я «с пылу»… Не особенно думая над формой… :zam:
Цитата:
Por komencantino, tamen, mi agnosku -- vi skribas tre bone! Nun preskaŭ ne eraras pri la akuzativo (nu, krom kelkaj okazoj).

Estu «ekzemplodonulo», ĉu OK? ;)
Цитата:
Ligvistoj, miaopinie, devas elsuĉi ĉiujn regulojn simple de la skribita teksto ;) Ja E-o plejparte estas memkomprenebla. Ĉu ne?

Буду писáть по слогам… :zam:
Цитата:
Цитата:
8) Mi sole ne komprenas, kial vi ĉiutempe skribas ian «ekzeplodone» anstataŭ la «akzemplodone»? ;) :zam:

Ankaŭ mi! Hej, Freud, kion vi pensas? :)
(mi tajpas ĉiam tre rapide, pro tio aperas tiuj "kutimaj eraroj".

Ага, как «ligvistoj»… :zam:

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Чт окт 02, 2003 10:34 am 
Natura Forto
Natura Forto

Марина писал(а):
А что такого необычного в этих словах? – Все laŭ la Fundamento ;) А dro – так это вообще первое слово в первом учебнике pro rusoj… 8)

Nenio, krom ke mi kelkajn neniam aŭdis. Sekve -- devis pripensi ties sencojn. Tio okazas al mi nun tre malofte, precipe ĉe ij malnovaj japanaj aŭtoroj :)

Цитата:
Ну вот и правильно. – Я всё равно правее, а когда я права, мне тоже неохота спорить... ;) :zam:

Vi estas iam pli prava, ol ĉiuj aliaj -- pri tio mi jam konvinkiĝas. Bone, estu tiel! :) Rimarku, ke tio, tamen, ne signifas, ke aliaj estas malpravaj :)

Цитата:
Estu «ekzemplodonulo», ĉu OK? ;)

En la senco de Leonid -- do, imitindulo -- ankoraŭ ne (pro fojaj eraroj). Sed kiel ekzemplo de la homo, progresanta en E sufiĉe rapide estas bone!

Цитата:

Nu, tio jam estas banala tajperaro.

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Kiel lerni E-on
СообщениеДобавлено: Чт окт 02, 2003 15:00 pm 
Akademiano
Akademiano

Цитата:
Слишком "громоздкие" учебники (типа Семёновой-Исаева) никогда не смогут быть освоены обычным ("нормальным") человеком, а, соответственно, не годятся "для первого знакомства" с языком...

Вот что пишет Евгений Перевертайло в предисловии к своему учебнику (еще не изданному):

La pleja parto de lernolibroj de Esperanto estas malgrandaj libretoj
au bros^uroj, konsistantaj el du dekoj da lecionoj. Tiuj lecionoj estas
sufic^e mallongaj, prezentantaj gramatikajn regulojn, teksteton kaj 2-3
ekzercoj por traduko tien-reen. Ja tio estas tiom malmulte por memorfiksi!
Ni devas memori, ke ja parkerigante ion ec^ en la patrina lingvo oni
devas ripeti tion multfoje. C^u ni c^iam memoras tion??
Ni erare opinias, ke Esperanto estas tiom facila, ke g^i mem kiel najlo sen
lubriko enkapig^os. Ni naive opinias, ke la tradiciaj lernolibroj
sufic^as
por c^iuj, c^ar ni mem ellernis la E-lingvon el tiaj lerniloj. Eble pro tio
nian lingvon povas studi kaj bone elstudas specifaj homoj (ja unuaj
esperantistoj ellernis la lingvon el la Unua libro de Zamenhof!), t.e. la
homoj kun specifa konstruo de la menso. "Nespecifaj" homoj forlasas la
kursojn, ne povante ec^ mezgrade fini ilin. Multaj kursfinintoj faras
gramatikajn kaj stilajn erarojn dum la tuta vivo.
Rigardu lernolibrojn de naciaj lingvoj por alinacianoj, de t.n. fremdaj
lingvoj - ili estas plenigitaj per diversaj ekzercoj ne nur por legado kaj
tradukado. La ekzercoj estas gramatikaj, por vortkonstruado, substituado,
verkado, elpensado ktp. Kaj da tiuj ekzercoj estas tre multaj. Ekzistas
specialaj libroj kun ekzercoj, dialogoj, tekstoj. Kaj tiuj lernolibroj estas
ac^eteblaj en c^iuj librovendejoj tra la mondo. Eble pro tio fremdajn
lingvojn, ekzemple, la anglan ellernas tre diversaj, ne nur
specifaj homoj. Ilin ellernas tiuj, kiuj bezonas la lingvojn.
Mi kompilis la lecionojn kun ekzercoj, respondante la postulojn. Tio estas
la unua lernolibro de Esperanto de tia speco. Miaj lecionoj certe estas
malproksimaj de perfekteco. Tamen mi s^atus trovi dezirantojn studi la
lingvon per mia libro. Viajn analizojn, kritikojn, laudojn sendu al mi:
Esperanto-Centro, Abon. jashik 140, UZB-700000, Tas^kento, Uzbekistano, CIS
Dankon!

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Чт окт 02, 2003 16:28 pm 
Fervora Forumano
Fervora Forumano

Alaŭdo писал(а):
Nenio, krom ke mi kelkajn neniam aŭdis. Sekve -- devis pripensi ties sencojn. Tio okazas al mi nun tre malofte, precipe ĉe ij malnovaj japanaj aŭtoroj :)

Alaŭdo, ja tiel ĉi oni bezonas! – Ju pli multajn ni «strangajn» vortojn legas kaj aŭdas, des do pli bone la Lingvon ni konas, ĉu mi ne pravas? – Kaj male, kiam vi ege postuli de lernantaj disĉiploj plenlernadi la «uzon» (legu: ŝablonojn, kliŝojn kaj stereotipecoj), per tio vi sufokadas la krean fundamenton de la Lingvo. Tia lingvo sole enuigas. Kaj ĝuste tial ĉi, propre, vi malfacile ekkomprenis tiel facilekomprenatan vorton, kiel «dememaĵo» (отсебятина). 8)

Цитата:
Vi estas iam pli prava, ol ĉiuj aliaj -- pri tio mi jam konvinkiĝas. Bone, estu tiel! :)

Nu, dankojn pli grandajn, ke mi iam plipravas. Pri la «konvinkiĝas» estas iu subrido, ĉu aŭ vi diras serioze?
Цитата:
Rimarku, ke tio, tamen, ne signifas, ke aliaj estas malpravaj :)

Nu… ;)

Цитата:
En la senco de Leonid -- do, imitindulo -- ankoraŭ ne (pro fojaj eraroj). Sed kiel ekzemplo de la homo, progresanta en E sufiĉe rapide estas bone!

Ĉu kaj en la senco «de vi», – donantulo multajn ekzemplojn? Vi tie, simile, parolis pri iuj miaj eraroj de la akuzativo, ĉu jes, ne?

Цитата:
Цитата:

Nu, tio jam estas banala tajperaro.

Pri miaj, tamen, «banalajn» tajperaroj vi min ne malremarkigas… ;)

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: Чт окт 02, 2003 17:00 pm 
Natura Forto
Natura Forto

Марина писал(а):
Alaŭdo, ja tiel ĉi oni bezonas! – Ju pli multajn ni «strangajn» vortojn legas kaj aŭdas, des do pli bone la Lingvon ni konas, ĉu mi ne pravas?

Fakte, ne! (miaopinie, kompreneble).
Vidu, nia pensoj ja estas unikaj kaj variaj, sed ili ja konsistas el vortoj kaj parolturnoj kvazaŭ el malgrandaj briketoj. Kaj tiuj briketoj (ni diru: elementaj konotacioj) estas nedivideblaj (nu, kiel atomoj... kvankam oni sukcesis spliti atomon -- tamen vi ja komprenas, pri kio mi parolas). Pro tio ĝenerala penso foje sekvas sufiĉe kutiman flumanieron -- do, ekzemple, mi neniam uzus "dememaĵoj", sed komprenis tion (kvankam mi tutegale certas, ke estas tro rusa vorto -- mi dirus "propraj enterprenaĵoj" aŭ iel simile).
Do, la unua ŝtupo en ekrego de la lingvo estas ĝusta akiro de novaj vortoj kaj esprimoj. En naturaj lingvoj tiu ĉi etapo estas sufiĉe limigita -- vi rajtas nur alproprigi jam kutimiĝintajn formojn kaj uzŝablonojn. En E vi krome rajtas krei viajn proprajn vortojn kaj vortkunmetojn, kiuj sonos iom strange sed povas esti komprenataj.
En la dua, pli alta nivelo vi jam ne strebas ĉiufoje uzi vian propran inventaĵon, sed pli uzas la sperton de E-literaturo kaj iuj "kutimaĵoj" -- do, strebas esprimi tion en la maniero, kiel oni tion kutime (do, antaŭ vi jam plurfoje) esprimas.
En la tria nivelo oni restas ĉe la sama uzo, sed la penso jam komencas ludi kaj bunti kaj oni uzas tiujn neregulaĵojn de E-gramatiko nur cele esprimi spicajn kaj pikantajn momentojn en sia parolado/pensado; do, stile, kvazaŭ per bunta krajono, marki tiun elementon. Ja ĝuste en tiu ŝtupo oni komencas rekte pensi en la lingvo, senpere de sia gepatra lingvo -- kaj mi esperas, ke mi estas jam en tiu ŝtupo (kiam mi havas eblecon senĉese paroli la lingvon dum pli ol kelkaj horoj).
Vidu, ke via penso en tiu nivelo, estante esprimata en iuj "kliŝaj formoj" (ĉar vi jam scias, kiel tion esprimi, kaj ne uzas viajn gramatikajn scipovojn por derivi mankantan konotacion), (r)estas vere libera -- ĉar ĝi per si mem fariĝas ege fleksa, uzanta "freŝan venton" de E-vortfarado nur laŭbezone.

Tiel mi pensas...

Цитата:
– Kaj male, kiam vi ege postuli de lernantaj disĉiploj plenlernadi la «uzon» (legu: ŝablonojn, kliŝojn kaj stereotipecoj), per tio vi sufokadas la krean fundamenton de la Lingvo. Tia lingvo sole enuigas. Kaj ĝuste tial ĉi, propre, vi malfacile ekkomprenis tiel facilekomprenatan vorton, kiel «dememaĵo» (отсебятина). 8)

Pri la vorto mi skribis supre -- mi mem ĝin ne uzus (kaj ĝi ne estas "facile komprenebla"). Uzu ĝin je via propra risko kaj ĝuu!
Kiel mi skribis, vi estas ĉe la unua ŝtupo -- akiro de ĉiuj konotacioj. Jes, en tiu etapo mia lingvo ŝajnas al vi esti enŝlimiĝinta en multaj kliŝoj kaj "sufokantaj ŝablonoj". Sed tiuj ŝablonoj, se oni ilin pli atenteme pritraktas, estas sufiĉe bonaj kaj taŭgaj, facile kompreneblaj de multaj homoj de pluraj nacioj... Tiam kial do ne uzi ilin.
Vidu, en miaj tekstoj vi ja ĝuste kritikas troan vortkunmetadon (kvankam mi kontestas tion) -- sed mem strebas uzi strangajn derivaĵojn. Sed mi eĉ ŝatas, ke vi ilin uzas -- vi vole-nevole pliriĉigas la lingvon kaj donas al modelojn por plia uzo. Iam, se mi bezonos stile substreki mian rusecon, mi nepre skribos "dememaĵo". Same, kiel mi nun skribas foje "bastli" aŭ "obskaki".

Цитата:
Nu, dankojn pli grandajn, ke mi iam plipravas. Pri la «konvinkiĝas» estas iu subrido, ĉu aŭ vi diras serioze?

Mi volis diri, ke foje vi pravas, sed foje ankaŭ aliajn alternativajn opiniojn povas esti konsiderataj pravaj.
Vi iel montriĝas esti iom netolerema al alies (ekz. mia) opinio, kvankam ĝi ne ĉiam rekte obĵetas la vian... Ja tion mi volis substreki -- foje indas esti simple kaj samtempe "pravaj", sed ne nepre "pli pravaj, ol aliaj".

Цитата:
Цитата:

Ĉu kaj en la senco «de vi», – donantulo multajn ekzemplojn? Vi tie, simile, parolis pri iuj miaj eraroj de la akuzativo, ĉu jes, ne?

Ĉu vi aludas al iu mia eraro -- tiam diru rekte!
Jes, ni ĉiuj eraras.
Sed agnosku, ke miaj veraj eraroj ne tre oftas! Ĉu?
Do, tiusence mi povas esti "imitinda", kial do ne?
Tamen mi neniun skurĝas al tio.

Ŝajne indas jam veni al privato -- mi apenaŭ kredas, ke tiu branĉo plu interesas iun ajn krom ni (se ne -- skribu!).

Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Kiel lerni Esperanton
СообщениеДобавлено: Ср июл 13, 2005 1:42 am 
Saluton,

Kaj kontraŭen, kiel lerni rusan lingvon?

Mi ŝatus lerni ĝin [/u]

Ответить с цитатой  

Часовой пояс: UTC + 3 часа