Список форумов

Esperanto новости

Форум об эсперанто и языках вообще

Избранное:
En Esperanto: UEA :: REU :: Vikipedio :: Libera Folio
По-русски: Esperanto новости :: Что такое эсперанто? :: Курс эсперанто по эл. почте


Сейчас Вс авг 18, 2019 16:39 pm

Часовой пояс: UTC + 3 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 73 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Чт июл 18, 2019 0:36 am 
Не в сети
Plenrajta Forumano

Зарегистрирован: Сб мар 03, 2018 0:10 am
Сообщения: 122
Однажды Виктор Гюго приехал в Пруссию.
Viktoro Hugo foje venis en Prusion.
- Чем вы занимаетесь? - спросил у него жандарм, заполняя анкету.
- Pri kio vi okupiĝas? - demandis lin ĝendarmo, plenigante la formularon.
-Пишу.
- Mi verkas.
- Я спрашиваю, чем вы зарабатываете на жизнь?
- Mi demandas, per kio vi perlaboras vivrimedojn?
- Пером.
- Per plumo.
- Ясно... Так и запишем: «Гюго. Торговец перьями».
- Klaras... Mi do enskribas: "Hugo. Plum-komercisto".
* * *
Датский писатель Ганс Христиан Андерсен уделял очень мало внимания своей внешности.
La dana verkisto Hans Kristian Andersen tre malmulte atentis sian eksteraĵon.
Он постоянно гулял по улицам Копенгагена в старой шляпе и поношенном плаще.
Li konstante promenis laŭ stratoj de Kopenhago en siaj malnova ĉapelo kaj eluzita mantelo.
Однажды на улице один щёголь спросил его:
Foje surstrate certa dando demandis lin:
- Скажите, эта жалкая штука у вас на голове называется шляпой?
- Diru al mi, ĉu ĉi tiu mizera aĵo sur via kapo nomiĝas ĉapelo?
На что последовал немедленный ответ:
Post ĉi-demando sekvis tuja respondo:
- А эта жалкая штука под вашей модной шляпой называется головой?
- Kaj ĉu ĉi tiu mizera aĵo sub via laŭmoda ĉapelo nomiĝas kapo?
* * *
У Александра Дюма попросили пять франков на похороны известного критика.
Oni petis al Aleksandro Djuma, ke li donu kvin frankojn por la sepulto de konata kritikisto.
- Получите десять, - сказал Дюма, - и похороните двух критиков.
- Jen prenu dek frankojn, - diris Djuma, - kaj enterigu du kritikistojn.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  

 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Вс июл 21, 2019 17:23 pm 
Не в сети
Novico

Зарегистрирован: Пн мар 04, 2019 16:06 pm
Сообщения: 99
На призыв Зеленского к украинцам всего мира вернуться на Родину отозвался только Саакашвили.
Al la voko de Zelenskij, ke ukrajnoj, loĝantaj en aliaj landoj, revenu en sian Patrujon, reagis nur Saakaŝvili.
* * *
Анекдоты про Вовочку стали политическими теперь и на Украине.
La anekdotoj pri Vovĉjo nun iĝis politikaj ankaŭ en Ukrainio.
* * *
— Холмс, а почему украинцы выбрали президентом Зеленского?
— Holms, sed kial la ukrajnoj elektis ĝuste Zelenskij'n kiel sia prezidento?
— Это же элементарно, Ватсон! Вот скажите, какой флаг у Украины?
— Tio estas ja elemente, Vatson! Diru do, kian flagon havas Ukrainio?
— Желто-голубой.
— La flave-bluan.
— А если смешать желтый и голубой, какой цвет получится?
— Kaj se oni miksas la flavan kaj la bluan, kiu koloro rezultas?
— Зеленый…
— La verda...
— Вот то-то же!
— Jen do klarigo!
* * *
А ведь у кого-то на Украине президент был тамадой на свадьбе…
Tamen dum ies nuptoj la nuna prezidento de Ukrainio funkciis kiel "tamado"...
* * *
После победы КВН-щика на президентских выборах, учителя в школах теперь не в праве говорить, что на своих хиханьках да хаханьках на задней парте далеко не уедешь.
Post kiam eksa partoprenanto de la KVN-konkursoj venkis en la ukrainia prezident-elekto, lernej-instruistoj jam ne rajtas diri al lernejanoj, ke ŝercoj kaj ridoj dum sidado ĉe la plej posta tablo ne helpos sukcesi en la vivo.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Чт июл 25, 2019 12:28 pm 
Не в сети
Plenrajta Forumano

Зарегистрирован: Сб мар 03, 2018 0:10 am
Сообщения: 122
Молодая симпатичная дама как-то спросила у Марка Твена:
Juna simpatinda sinjorino foje demandis al Mark Tven:
- Правда ли, что все люди произошли от обезьян?
- Ĉu veras, ke ĉiuj homoj devenis de simioj?
- Да.
- Jes.
- Все-все и даже я?
- Tute ĉiuj kaj ankaŭ mi, ĉu?
- Да, но вы от очень хорошенькой.
- Jes, sed vi devenis de tre aminda simio.
* * *
Некий банкир спросил однажды Марка Твена:
Iu bankiero foje demandis al Mark Tven:
- Чем объяснить, что у вас так много мозгов и так мало денег?
- Kiel eblas ekspliki, ke vi havas tiom multe da cerbo kaj tiom malmulte da mono?
- Видите ли, - ответил знаменитый писатель, - природа любит равновесие. В среднем у нас с вами поровну.
- Vi vidu, - respondis la fama verkisto, - la naturo preferas ekvilibron. Mezkvante ni ambaŭ egalas.
* * *
К Дюма-деду обратилась некая любительница литературы:
Certa sinjorino, kiu ŝatis literaturon, foje adresis al Djuma-avo:
- Я давняя почитательница вашего таланта, но я почему-то нигде не могу приобрести ни одного из ваших романов.
- Mi delonge admiras vian talenton, sed mi ial nenie povas akiri eĉ unusolan el viaj romanoj.
- Сам удивляюсь, сударыня, - пожал плечами Дюма-дед. - Быть может, это объясняется тем, что я ни одного не писал.
- Mi mem miras pri tio, sinjorino, - ŝultrumis Djuma-avo. - Eble tion klarigas la fakto, ke mi ne verkis eĉ unusolan.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Вт июл 30, 2019 16:51 pm 
Не в сети
Plenrajta Forumano

Зарегистрирован: Сб мар 03, 2018 0:10 am
Сообщения: 122
Мопассан некоторое время работал чиновником в министерстве.
Mopasan dum iom da tempo servis en certa franca ministrejo.
Через несколько лет в архивах министерства обнаружили характеристику на Мопассана:
Post kelkaj jaroj en la arkivo de tiu ministrejo oni trovis la karakterizilon de Mopasan:
"Прилежный чиновник, но плохо пишет".
"Li estas diligenta funkciulo, sed skribas malbone".
* * *
Однажды очень тучный человек сказал тощему Бернарду Шоу:
Foje iu tre korpulenta homo diris al magra Bernardo Ŝavo:
- Вы выглядите так, что можно подумать, будто ваша семья голодает.
- Vi aspektas tiel, ke oni povas supozi, ke via familio malsatas.
- А глядя на вас, можно подумать, что именно вы являетесь причиной этого бедствия.
- Kaj rigardante vin, oni povas konkludi, ke ĝuste vi estas la kaŭzo de ĉi-problemo.
* * *
Однажды Ильфа и Петрова спросили, приходилось ли им писать под псевдонимом.
Foje oni demandis al verkistoj Ilf kaj Petrov, ĉu iam okazis, ke ili verkis sub pseŭdonimo.
На что они ответили:
Al tio ili respondis:
- Конечно... Ильф иногда подписывался Петровым, а Петров Ильфом.
- Certe... Ilf fojfoje subskribis kiel Petrov, kaj Petrov kiel Ilf.
* * *
Как-то один миллионер пригласил на банкет "сливки общества".
Foje certa milionulo invitis por bankedo la urban eminentularon.
Не обошли вниманием и Марка Твена.
Ankaŭ Mark Tven ne estis preteratentita.
Предполагалось, что Марк Твен будет веселить гостей, но именно этого ему и не хотелось.
Oni supozis, ke Mark Tven amuzigos la gastaron, sed ĝuste tion li ne volis fari.
Миллионер был разочарован.
La milionulo estis elrevigita.
- Мне кажется, мистер Твен, что даже самому большому в мире глупцу не удалось бы вас рассмешить.
- Al mi ŝajnas, sinjoro Tven, ke eĉ la plej granda stultulo en la tuta mondo ne sukcesus ridigi vin.
- А вы попробуйте, - предложил Марк Твен.
- Sed vi tamen provu, - proponis Mark Tven.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Чт авг 01, 2019 12:54 pm 
Не в сети
Novico

Зарегистрирован: Пн мар 04, 2019 16:06 pm
Сообщения: 99
— Еду я, дочки, в края заморские... Что хотите, чтоб я привез вам?
— Mi do vojaĝos, filinoj miaj, al landoj transmaraj... Kion vi volas, ke mi kunportu al vi?
— Мне, папенька, привезите платьев французских, — попросила старшая сестра.
— Por mi, paĉjo, alportu robojn francajn, — petis la plej aĝa fratino.
— А мне, папенька, привезите сладостей сахарных, — попросила средняя сестра.
— Kaj por mi, paĉjo, alportu dolĉaĵojn sukerecajn, — petis la dua fratino.
— А мне, папенька, привезите чудище дивное, огромное и волосатое для сексуальных утех и извращений, — тихо молвила младшая сестра.
— Kaj por mi, paĉjo, alportu monstron miraklan, egan kaj harozan por seksumaj voluptoj kaj perversoj, — milde prononcis la plej juna fratino.
— Да ты что, дочка, совсем рехнулась? Я ведь отец твой и не могу это позволить!
— Sed ĉu vi freneziĝis, filino mia? Mi ja estas via patro kaj tial ne povas tion permesi!
— Ладно, пойдем более длинным путем... Привезите мне, папенька, цветочек аленький.
— Nu bone, ni do prenu pli longan vojon... Alportu por mi, paĉjo, floreton skarlatan.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Вт авг 13, 2019 16:18 pm 
Не в сети
Novico

Зарегистрирован: Пн мар 04, 2019 16:06 pm
Сообщения: 99
Построил Чапаев свою дивизию и говорит:
Ĉapaev starigis surplace sian divizion ka diris:
- Солдаты!.. Как вы думаете, птицам деньги нужны?
- Soldatoj!.. Kiel vi opinias, ĉu birdoj bezonas monon?
- Нет!
- Ne!
- Так вот, орлы, я пропил вашу зарплату!
- Nu, do sciu, agloj miaj, ke mi fordrinkis viajn salajrojn!
Подбегает Анка:
Lin alkuras Anjo:
- И мою, Василь Иваныч?!
- Ĉu ankaŭ la mian, Bazil' Ivaniĉ?
- И твою, ласточка, тоже...
- Jes, ankaŭ la vian, hirundo mia...
* * *
Чем отличается русский патриот от американского?
Per kio rusa patrioto diferencas de usona patrioto?
Американский патриот разъезжает в американских джинсах на американском мотоцикле, купленном за американскую валюту, и пишет с помощью американского смартфона в американском Твиттере, что лучшая нация — это американцы.
Usona patrioto veturadas en usona ĝinzo sur usona motorciclo, aĉetita kontraŭ usona valuto, kaj skribas helpe de usona smartfono en usona Twitter, ke la plej bona nacio estas usonanoj.
Русский патриот разъезжает в американских джинсах на американском мотоцикле, купленном за американскую валюту, и пишет с помощью американского смартфона в американском Твиттере, что лучшая нация — это русские, а все американцы тупые.
Rusa patrioto veturadas en usona ĝinzo sur usona motorciklo, aĉetita kontraŭ usona valuto, kaj skribas helpe de usona smartfono en usona Twitter, ke la plej bona nacio estas rusoj kaj ke ĉiuj usonanoj estas stultuloj.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Анекдоты
СообщениеДобавлено: Чт авг 15, 2019 15:53 pm 
Не в сети
Novico

Зарегистрирован: Пн мар 04, 2019 16:06 pm
Сообщения: 99
Шел как-то раз Маугли по лесу и увидел слоника, упавшего в яму. Достать слоника Маугли так и не смог, но яму закопал, чтобы другие слоники в нее не попали.
Maŭgli foje iris tra la arbaro kaj ekvidis elefantidon, falintan en kavon. Maŭgli ne sukcesis eltiri la elefantidon, tamen li plenigis la kavon per grundo, por ke aliaj elefantidoj ne trafu ĝin.
* * *
Воспитательница говорит детям на прогулке:
- Дети, если кушаем ягодки в лесу, то срываем по две: одну ешьте, а другую - для судмедэкспертизы.
Vartistino dum promenado diras al infanoj:
- Infanoj, se vi manĝos berojn en la arbaro, prenu po du berojn: unu vi manĝu kaj la alian enpoŝigu por juĝ-medicina ekspertizo.
* * *
Разговаривают два пожилых поляка:
Interparolas du maljunaj poloj:
- А ты помнишь фильм "Четыре танкиста и собака"?
- Ĉu vi memoras la filmon "Kvar tankistoj kaj unu hundo"?
- Конечно, помню! Правдивый фильм... Раньше не так много правды о поляках показывали.
- Ho, mi certe memoras! Vereca filmo... Antaŭe oni ne tiom multe da veraĵoj montris pri la poloj.
- А как думаешь, вот если бы у нас два таких танка было, что тогда было бы?
- Kaj kiel vi opinias, se ni havus paron da tielaj tankoj, kio tiam okazus?
- Да тогда бы мы войну и без русских выиграли! И не только немцев, но и японцев победили бы. Только представь — польские танки в центре побежденного Токио, оба...
- Ho, ĉi-kaze ni gajnus tiun militon eĉ sen la rusoj! Kaj ni venkus ne nur la germanojn, sed ankaŭ la japanoj. Imagu nur — la polaj tankoj en la centro de venkita Tokio, ambaŭ...
- Думаю, русские с самого начала это знали, поэтому и дали нам только один танк.
- Mi opinias, ke la rusoj sciis tion dekomence, kaj ĝuste pro tio donis al ni nur unusolan tankon.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 73 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4

Часовой пояс: UTC + 3 часа


Кто сейчас на конференции